Różne ujęcia, jeden cel –Podsumowanie Hackathonu Hack3F
4 i 5 grudnia odbył się wirtualny Hackathon Hack3F organizowany w ramach projektu “The future of farm to fork – digital solutions for short food chains”.
W związku z trwającą pandemią COVID-19 i idącymi za nią negatywnymi skutkami odczuwalnymi przez każdy sektor gospodarki, powstają liczne inicjatywy dedykowane konkretnym branżom. Projekt „The future of farm to fork (akronim: 3F)” jest jedną z nich i powstał, by wesprzeć w walce z negatywnymi skutkami kryzysu sektor rolno-spożywczy w woj. kujawsko-pomorskim.
Największe problemy, z którymi mierzą się rolnicy i producenci żywności, to ograniczenia w handlu, ale i utrudniona logistyka i organizacja dostaw. W tych trudnych czasach najwygodniejsze wydaje się maksymalne skrócenie łańcucha dostaw, a więc bezpieczne zakupy w formule „od pola do stołu”.
Krótkie łańcuchy dostaw wspierane są przez Unię Europejską w ramach strategii „od pola do stołu”, mającej zapewnić Zdrowszy i bardziej zrównoważony system żywnościowy na jej terenie.
Stosowanie krótkiego łańcucha dostaw wiąże się z koniecznością rozwijania rozwiązań informatycznych, które dostarczą małym gospodarstwom narzędzia pozwalające konkurować ceną, bezpieczeństwem dostaw i jakością żywności z dużymi, międzynarodowymi producentami żywności..
Jedynie zdolność do skutecznego konkurowania na rynku dzięki wsparciu rozwiązań IT pozwoli małym gospodarstwom na efektywne funkcjonowanie w dobie koronawirusa.
Rozwiązań takich chcemy szukać podczas Hackathonu. Uczestnicy wydarzenia, pod okiem ekspertów i mentorów, będą dążyć do wypracowania innowacyjnych i efektywnych rozwiązań informatycznych wspierających system sprzedaży bezpośredniej lub z jak najmniejszym udziałem pośredników, co da szansę na rozwój podejścia „od pola do stołu”
Czekamy na zespoły programistów i innowatorów, którzy chcą razem z nami wesprzeć sektor rolno-spożywczy i którzy swoimi rozwiązaniami pomogą lokalnym producentom żywności w walce ze skutkami pandemii!
Jeśli:
Zgłoście się do nas i zróbmy razem coś dobrego!
Pomóż rolnikom sprzedawać w sieci, a klientom kupować produkty od regionalnych dostawców. Ogranicz do jednego lub wyklucz udział pośredników w łańcuchu dostaw żywności, skracając go do absolutnego minimum!
Sektor rolno-spożywczy potrzebuje szybkiego i łatwego sposobu na dotarcie do klienta końcowego. Jego odbiorcy coraz częściej zwracają uwagę na jak najkrótszy łańcuch dostaw, pochodzenie kupowanych produktów i sposób, w jaki są do nich dostarczane. Teraz potrzeby obu tych grup spotęgowała pandemia COVID-19. My chcemy stworzyć rozwiązanie, które spełni oczekiwania obu stron, ułatwiając im dokonywanie transakcji. Do tego potrzebujemy Waszej pomocy.
Rozwiązanie, którego podejmie się Twój zespół powinno:
zapewnić konsumentom narzędzia do weryfikowania wysokiej jakości dostarczanych produktów w ramach KŁŻ – a może poszukiwane informacje zakodować w naklejce QR? Aplikacja lub platforma mogłaby dostarczać na bieżąco informacje z naklejki.
umożliwić konsumentom zdobycie informacji na temat dostawców oferujących różne produkty – aplikacja do wymiany informacji i zamieszczania ogłoszeń? Czat i samouczek by wszyscy mogli z niej korzystać? Możliwości są nieograniczone!
stworzyć rolnikom, producentom żywności nowy kanał dotarcia do nowym grup docelowych. – niech zainspirują Was popularne systemy food-delivery! Z podobnego rozwiązania mogliby skorzystać rolnicy, tylko jak? Pomyślcie 😉
połączyć rolników z klientami i klientów z rolnikami udostępniając na bieżąco aktualizowaną oferty z prezentacją rzeczywistych produktów – intuicyjne wgrywanie zdjęć na platformę? Intuicyjne filtrowanie produktów pod kątem przeznaczenia, sezonu? Zaufajcie swojej intuicji i dajcie się ponieść wyobraźni.
Wild card – masz inny pomysł? Śmiało! Zdradź nam co masz na myśli i dołącz do Hack3F
Wybierz jedno z wyzwań, prześlij zgłoszenie i weź udział w Hackathonie online!
Hack3F to dwa dni intensywnej pracy nad rozwiązaniem dla sektora AgriFood. Zespoły będą wspierane przez mentorów, którymi będą eksperci z różnych dziedzin, z wieloletnim doświadczeniem i ogromnym zapałem do współpracy nad nowymi rozwiązaniami.
Zobaczymy się w piątek i sobotę. Kiedy? 4 i 5 grudnia! Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy:
Dzień I 17:00 – 17:45 Start! Wirtualny networking! 17:45- 18:00 Otwarcie Hackathonu (przedstawienie partnerów i sponsorów) 18:00-18:15 Prelekcja I - Krótkie wprowadzenie do projektu. DIH Agro-Polska oraz Smart Agi Hub w ramach, którego realizowany jest Hackathon 18:15 – 18:30 Prelekcja II Krótkie Łańcuchy Dostaw Żywności – potrzeby i oczekiwania producentów rolnych i konsumentów. 18:30 – 18:45 Prelekcja III - Dobre praktyki w Polsce i Europie. 18:45 – 19:00 Prelekcja IV – Zarządzanie projektami IT. 19: 10 Przedstawienie wyzwań i mentorów 19:30 Pracujemy w zespołach /konsultacje z mentorami 20:00 -22:00 Sesja monitoringowa
| Dzień II 9:00 - 10:00 Poranny rozruch 10:00 - 11: 00 Przygotowanie do dalszej pracy oraz konsultacje z mentorami 11:00 - 14:00 Pracujemy w grupach 14:00 - 15:00 Sesja mentoringowa 15: 00 - 15:30 Ostatnie szlify i przygotowanie do prezentacji 15:30 - 16: 00 Testy prezentacji 16:00 Prezentacje projektów ( 5 minut każdy zespół) 16:30 Obrady jury 17:30 Wybór zwycięzcy |